Glyseriiniallergia?

Mimosa25.01.2015 06:05

Olen alkanut saamaan rajuja oireita ihan apteekin ihovoiteista. Naama turpoaa muodottomaksi, pistelee ja kutiaa. Olen yrittänyt vertailla rasvoja niihin mistä en saa reaktiota ja tähän mennessä olen jäljittänyt glyseriinin. Voiko sille olla allerginen? En löydä tietoa mistään.

Ilmoita asiattomasta viestistä tai teknisestä ongelmasta
Astmaatikko26.02.2015 16:53

Itse olen todella allerginen melkein kaikille apteekin voiteille, joissa on propyleeniglykolia.

Sitä on myös hammastahnoissa ja se aiheuttaa voimaksasta limakalvojen turpoamista ja iho menee vereslihalle.

Jouduin käyttämään jotain voidetta aknen takia ja kasvojen iho meni vereslihalle ja sitä on muuten jossain deodoranteissakin.

Ilmoita asiattomasta viestistä tai teknisestä ongelmasta
ammattitukehtuja26.06.2015 15:03

Voi olla allerginen! Äitini on ollut 70- luvulta asti.

Ilmoita asiattomasta viestistä tai teknisestä ongelmasta
glyseriini28.03.2018 06:40

Tämän talven aikana on apteekin ihonhoitotuotteiden käyttö alkanut aiheuttaa aikamoisia allergisia paukuroita. Glyseriini eri muodoissaan vaikuttaisi olevan ratkaiseva tekijä. Ennen kortisonin ja punkkilääkkeiden käyttöä en ole tällaista kokenut, mutta nyt ei glyseriiniä sisältävien aineiden käyttö käy päinsä.

Ilmoita asiattomasta viestistä tai teknisestä ongelmasta