Järjestä Tuoksuton ilta ke 1.11.

Tuoksutonta viikkoa vietetään tänä vuonna 30.10.-12.11.2017. Muutamana edellisenäkin vuonna on Tuoksutonta viikkoa vietetty, jotta herätettäisiin ihmisiä miettimään omaa tuoksukuormaansa ja ottamaan huomioon ihmiset, jotka saavat tuoksuista oireita.

Tuoksuttomalla viikolla teidän yhdistysten kannattaa järjestää tapahtumia sekä tarjoutua aktiivisesti haastateltavaksi paikallislehtiin. Tuoksuttomasta viikosta kokonaisuutena tulee tarkempaa tietoa myöhemmin, mutta tässä tietoa miten järjestää helposti ja edullisesti Tuoksuton ilta. Illan mainos voisi olla esim. jäsentiedotteessa tällainen:
--
Tuoksuton ilta
ke 1.11. klo 18-20
(PAIKKA JA OSOITE)
Kutittaako nenä, pihiseekö hengitys vai iskeekö päänsärky, kun kohtaat tuoksuja? Et ole yksin, vaan tuoksuherkkiä
on muitakin. Tule tuoksuttomaan iltaan! Saat tietoa, kuulet tarinoita ja pääset juttelemaan tuoksuherkkyydestä.
Illan aikana katsotaan neljä videota ja jutellaan niistä:
- Mitä tuoksuherkkyys on?
- Uunituore tutkimus: Tuoksuherkkyyden yleisyys ja vaikutukset
- Kun ammatissani kohtaan tuoksuvia ihmisiä – aitoja tarinoita
- Näin selviydyn tuoksuherkkänä – henkilötarina
Tervetuloa!
X.X yhdistys
--
Miten käytännössä järjestää Tuoksuton ilta?
Varaa tilaksi kirjaston kokoushuone, järjestötalo tai kahvila. Tarvitset tilaan tietokoneen ja videotykin sekä kaiuttimet. Järjestä ilta yhdessä jonkun toisen yhdistyksen kanssa, esim. migreeni/kipu-, hengitys- tai eläkeläisyhdistyksen kanssa, niin tavoitetaan enemmän ihmisiä.

Mitä useampi yhdistys järjestää Tuoksuttoman illan juuri ke 1.11. klo 18, niin sitä näkyvämmäksi se tulee viestinnässä ja ihmisten on helpompi löytää tapahtumaan mukaan. Silloin myös on mahdollista kysyä Facebookin kautta Allergia-, iho- ja astmaliiton asiantuntijoilta Anne Vuorenmaalta tai Sanna Virtaselta tapahtumanne aikana tuoksuherkkyyteen liittyen, niin he päivystävät ke 1.11. klo 18.30-20.00. Jos tuo ilta on jo varattuna, niin videot ovat katsottavissa YouTubessa ti 24.10. alkaen, joten voitte järjestää Tuoksuttoman illan myös muuna ajankohtana.

Jos omaa Tuoksutonta iltaa ei tällä kertaa järjestä, niin kannattaa tietenkin jakaa ke 1.11. klo 18 jälkeen linkkejä videoihin sekä kannustaa omia jäseniä kysymään Facebookissa asiantuntijoilta mielenpäällä olevia kysymyksiä.

Esimerkki illan ohjelmasta:
klo 18.00 Tervetuloa, yhdistyksen esittely ja kahvitarjoilu
klo 18.15 Video 1: Mitä tuoksuherkkyys on? – Anne Vuorenmaa, asiantuntija, allergia, iho ja astma
klo 18.30 Video 2: Uunituore tutkimus: Tuoksuherkkyyden yleisyys ja vaikutukset – Sanna Virtanen, kemikaaliasiantuntija
Keskustelua videoista
klo 19.00 Video 3: Kun ammatissani kohtaan tuoksuvia ihmisiä – aitoja tarinoita
klo 19.15 Video 4: Näin selviydyn tuoksuherkkänä – henkilötarina
Keskustelu videoista
klo 19.30 Kysymyksiä Facebookin kautta kemikaaliasiantuntija Sanna Virtaselle
klo 19.45 Loppuyhteenveto, kutsu jäseneksi ja yhdistyksen toimintaan
klo 20.00 Kotimatkalle

Nyt vaan ideoimaan, josko teidän yhdistys järjestäisi syksyllä Tuoksuttoman illan! Nykäiskää hihasta, mitä tahansa
kysyttävää tuleekaan!

Anu
Anu Sauliala
Aluesuunnittelija
anu.sauliala@allergia.fi