Varannan finländare drabbas
Nästan varannan finländare lider i något skede av allergiska symptom. Allergi och Astma-förbundet är en folkhälsoorganisation vars syfte är att förbättra livskvaliteten för dem som lider av allergi eller astma.
Du kan beställa olika allergibroschyrer av Allergi- och astmaförbundet. Broschyrerna hittar du på adressen www.allergia.fi. Tidningen Allergia & Astma som förbundet ger ut är en utmärkt informationskälla.
Allergirådgivningen, tfn 0600 14419
På allergirådgivningen kan du få svar på dina frågor, må, ti, on kl 9-13 samt to kl 13-17.
Samtalet kostar 0.86 €/min + lsa.
Bli medlem – det lönar sig
Använd kortet här nedan för att ansluta dig. Fyll i dina uppgifter med tydliga tryck-bokstäver, lösgör kortet och sänd det till oss. Portot är redan betalt. Förbundets medlems-avgift är 24 €/år.
Som medlem kan du dra nytta av alla Allergi- och Astmaförbundets samt medlemsföre-ningarnas förmåner och tjänster
• tidningen Allergia- ja Astma
• personlig rådgivning
• kamratstöd
• rehabilitering
• utbildning
• evenemang och kampanjer
• motions- och rekreationsverksamhet mm
Matallergins mekanismer Symptom hos spädsbarn Tarmsymptom Diagnostisering Att fastställa IgE antikropparna Elimineringsbehandling Slopa onödiga dieter Pollensensibilisering Laktosintolerans Måltider på dagis och i skolan Kan innehålla spår av nötter Varannan finländare drabbas